GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o myszach
5 Ciekawostek o myszach

5 Ciekawostek o myszach

5 Ciekawostek o myszach zobrazuje bardziej życie tych interesujących stworzeń, występujących na całym świecie. Ciekawostki pomogą poznać ich niecodzienne  umiejętności. Myszy to jedne z najbardziej rozpowszechnionych ssaków na kuli ziemskiej.  

5 Ciekawostek o myszach przybliży nam styl życia niektórych gatunków i ich przystosowanie w przyrodzie. Myszy dysponują dużą zdolnością adaptacyjną i chętnie przebywają w pobliżu ludzi. Mysz domowa obejmuje około 500 gatunków. Dzikie myszy żyją w zamkniętych i licznych rodzinach. Złożone są one z jednego samca i wielu samic oraz potomstwa.

Wybrane ciekawostki o myszach

5 Ciekawostek o myszach nie jest tylko dla miłośników tych gryzoni. To również dla pasjonatów wszystkich zwierząt. W dzisiejszych czasach coraz częściej w polskich domach hodowane są myszy. Gryzonie te są aktywne w dzień i w nocy. Myszy są zwierzętami stadnymi, dlatego nie lubią samotności. W większości myszy trzymane są jako zwierzęta doświadczalne.

W tym celu zostały wyhodowane specjalne szczepy wsobne o specyficznych i niezbędnych w badaniach naukowych cechach. Myszy często trzymane są jako zwierzęta domowe, ponieważ nie są wymagalne i łatwe do oswojenia. Udomowione myszy to hodowlana forma zachodniej myszy domowej. Najbardziej znana jest mysz biała.

5 Ciekawostek o myszach warto jest zapamiętać. Życie mysz, ich umiejętności i wrodzone cechy są interesujące. Jednak nie zawsze zgodne są z naturą.

Do wybranych ciekawostek o myszach należą:

  1. W starożytnej Grecji myszy wykorzystywane były do przepowiadania przyszłości.
  2. Barwne myszy hodowlane były w Chinach już od około 11000 roku p.n.e. Obecnie istnieje wiele odmian barwnych, ponad 30. Najbardziej popularne są:
    • jednolita mysz biała z czerwonymi albo czarnymi oczami,
    • mysz kremowa z czarnymi oczami,
    • mysz gołębia z czerwonymi bądź czarnymi oczami.
  3. Istnieje japońska mysz tańcząca wychodowana z zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Mysz ta jest karłowata o pstrokatym czarnobiałym umaszczeniu. Wykonuje ona ruchy przypominające taniec, najczęściej rano i wieczorem. Potrząsa głową i porusza się dookoła miseczki. Jest to wada dziedziczna w wyniku zaburzenia rozwoju przysadki. Ma ona odzwierciedlenie w zahamowaniu wzrostu i głuchocie zwierzęcia.
  4. Mysz śpiewająca inaczej mysz gwiżdżąca, co spowodowały patologiczne zmiany w górnych drogach oddechowych. Z tego powodu gryzonie te gwiżdżą bądź ćwierkają podczas oddychania.
  5. Młode myszy przychodzą na świat nagie z zamkniętymi oczami i uszami. Uszy otwierają się wieku 2-3 dni. W tym czasie rosną też włosy. Natomiast oczy otwierają się dopiero po 12 dniach.

5 Ciekawostek o myszach pozwala lepiej poznać ich specyficzne cechy i różne zachowania. Nietuzinkowe umiejętności mysz i ich gatunki wzbudzają ludzką ciekawość. Gryzonie te coraz częściej hodowane są w domowych warunkach. Należy jednak pamiętać, że myszy są bardzo wrażliwe na niedobory żywieniowe.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]