GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o mewkach japońskich
5 Ciekawostek o mewkach japońskich

5 Ciekawostek o mewkach japońskich

5 Ciekawostek o mewkach japońskich rozszerzy naszą wiedzę na temat tych ptaków. Mewki to jedne z najstarszych gatunków z rodziny astryldów. Powstały w wyniku krzyżowania różnych podgatunków mniszki brązowej. Ptaki te znane są w Europie od 12 lat. Mewki pochodzą z Chin.

5 Ciekawostek o mewkach japońskich przeznaczonych jest dla miłośników zwierząt, a zwłaszcza dla pasjonatów ptaków śpiewających. Pierwsze próby rozmnażania i krzyżowania ptaków miały miejsce w Chinach, skąd zostały przewiezione do Japonii. Po pewnym czasie trafiły do Europy. Obie płcie mewek posiadają jednakowe ubarwienie. Ptaki te można rozmnażać w klatkach i wolierach.

Wybrane ciekawostki o mewkach japońskich

5 Ciekawostek o mewkach japońskich opisze ich odmiany barwne, zwyczaje i zachowanie. Mewki należą do ptaków śpiewających. Odporne są na niskie i wysokie temperatury w granicach 25-30oC. Dobrze znoszą towarzystwo innych małych ptaków, takich jak zeberki, mniszki czy amandyny. Mewki przeważnie trzymana są parami w niewielkich klatkach.

Do wybranych pięciu ciekawostek o tych ptakach należą:

  1. W zależności od rodzaju ubarwienia wyróżnione zostały następujące odmiany barwne:
    • Biała. Ptaki posiadają ciemne oczy i upierzenie pozbawione pigmentu. Zdarzają się osobniki z czerwonymi oczami Ptaki takie mają skłonności do słabego wzroku i ślepoty. Mewki albinotyczne mają słaby instynkt budowy gniazda i są mniej płodne.
    • Biała szek. Ptaki te posiadają ubarwienie: białokremowe, białożółte, białozłote i białobrązowe.
    • Czubata. Występują we wszystkich barwnych odmianach.
    • Bez białych piór. Występuje we wszystkich odcieniach: kremowa żółta, złota, brązowa, czarna.
    • Inne mutacje. Osobniki szurpate i z ciemnym czubkiem.
  2. Mewki jako ptaki śpiewające mają dobrze rozwinięte narządy głosowe. Jednak śpiew mewek jest bardzo cichy i mało melodyjny. Podobnie jak w przypadku kanarków, śpiewają tylko samce. Często popisują się swoim śpiewem. Młode samczyki rozpoczynają swoją wokalną karierę już w wieku dwóch miesięcy. Pierwsze próby śpiewu są nieudane. Słychać jest cichutkie i nieuporządkowane zgrzytanie.
  3. Pęd do gniazdowania mewki przejawiają po ukończeniu dziewiątego miesiąca życia i wtedy nadają się do rozmnażania. Największy potencjał rozrodczy wykazują do czwartego roku życia. Bez uszczerbku dla zdrowia rozmnażają się w temperaturze 10oC. Ze względu na nieduże wymiary i łatwość rozmnażania wykorzystywane są jako mamki dla innych gatunków amandyn. Mewki bez problemu przyjmują obce pisklęta i opiekują się nimi.
  4. Miejsce na gniazdo wybierane jest przez oboje rodziców. Budowa gniazda trwa kilka dni, gdzie następuje podział czynności. Samiec zbiera materiał budulcowy i formuje kształt gniazda. Samica również zbiera małe ilości budulca. Jednak głównie zajmuje się poprawianiem kształtu gniazda  i jego wyściółką. Doskonałym materiałem budulcowym na gniazdo jest długie i miękkie siano. Zdarzają się pary, które nie posiadają instynktu budowy gniazda. Często starzejące się mewki gorzej radzą sobie z budowaniem gniazda. Samica skład od 4 do 6 białych jaj w odstępach dobowych. Po zniesieniu drugiego czy trzeciego jajka oboje rodziców wysiaduje je na zmianę W czasie inkubacji ptaki korzystają często z kąpieli.
  5. Potomstwo mewek przychodzi na świat po 12 dniach. Trzy lub cztery pisklęta wykluwają się najczęściej tego samego dnia. Młode po wylęgnięciu są zupełnie nagie. Dopiero po 8 dniach życia można zauważyć przebijające się pióra na skrzydłach. Po 9 dniach pisklęta otwierają oczy. Mewki karmią swoje potomstwo pokarmem z wola zmieszanym ze śliną i lekko przetrawionym. W wieku 24 dni młode opuszczają gniazdo. Jednak nadal są jeszcze karmione przez rodziców przez trzy tygodnie.

Podsumowując 5 ciekawostek o mewkach japońskich pozwala lepiej poznać świat tych śpiewających ptaków. Jest to wiedza potrzebna w hodowli tych zwierząt i ich rozmnażaniu. Mewki doskonale nadają się dla początkujących hodowców. Trzymając w domu te ptaki można nabyć doświadczenia hodowlanego, które potrzebne jest w chowie gatunków bardziej wymagających.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]