GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o krecie
5 Ciekawostek o krecie

5 Ciekawostek o krecie

5 Ciekawostek o krecie dostarczy nam niezbędnej wiedzy na temat zwierzęcia z rzędu ryjówkokształtnych. Kret uważany jest za szkodnika w ogrodach, na lotnisku i trawnikach. Niejednokrotnie przyczynia się do osłabienia wałów przeciwpowodziowych.

5 Ciekawostek o krecie przeznaczonych jest dla miłośników tych zwierząt. Kret nie jest wyłącznie szkodnikiem, który stawia w ogrodzie kopce. Może być również pożytecznym stworzeniem, zwłaszcza gdy jego zdobyczą są owady niszczące uprawy. Poza tym budując podziemne korytarze natlenia i spulchnia glebę.

Wybrane ciekawostki o krecie

5 Ciekawostek o krecie przedstawi jego zachowanie i zwyczaje. Kret należy do rodziny kretowatych oraz podrodziny i plemienia kretów. Zwierzęta te w naturze występują w Europie i na zachodnich terenach Azji. Znanym przedstawicielem tych zwierząt jest kret europejski. Zamieszkuje on tereny Europy poza Irlandią.

Wrogiem kreta są różne drapieżniki takie jak: kruki, sroki, mewy, czaple, myszołowy czy sowy. Największym jednak zagrożeniem dla tych zwierząt są ludzie oraz koty i psy. Krety nie są bezpieczne na powierzchni ziemi i wówczas, kiedy młode opuszczają gniazdo w poszukiwaniu swojego terytorium.

Do wybranych pięciu ciekawostek o krecie należą:

  1. Zwierzęta te tworzą rozległą sieć korytarzy w bardziej stabilnej glebie, rozbudowując nieustannie nowe labirynty. Głębiej położone tunele wykorzystywane są podczas niskiej temperatury i upalnego lata. Kret w swoich norach buduje gniazda i wyściela wysuszoną roślinnością. Znajduje się tam również spiżarnia, większe komory i sypialnia.  Podziemny korytarz może nawet ciągnąc się na długość 1 km. Krety nie są zwolennikami terenów piaszczystych, ponieważ nie mogą stawiać tam kopców. Większość swojego życia spędzają pod ziemią.
  2. Kret żyjąc w podziemiach częściowo stracił kontakt ze światem zewnętrznym. Dzień i nic nie ma dla niego większego znaczenia, ponieważ ma bardzo słaby wzrok. Nie rozróżnia również kształtów, a jedynie natężenie światła. Oczy jego są bardzo malutkie, posiadają średnicę zaledwie 1 milimetra.
  3. Pożywieniem kreta jest to, co sam jest w stanie upolować. Kret jest zwierzęciem mięsożernym. W skład jego diety wchodzą: dżdżownice, ślimaki, larwy owadów, pajęczaki i małe kręgowce, takie jak ptaki czy żaby. W podziemnej spiżarni przechowuje żywe, ale unieruchomione dżdżownice. Lokalizuje on nerw dżdżownicy i nadgryza, co powoduje u niej paraliż. W swoich podziemnych labiryntach ma zgromadzone zapasy na zimę z setek dżdżownic i innego robactwa.
  4. Kret jest jednym z najstarszych zwierząt na kuli ziemskiej. Należy nie zapominać, że są to pożyteczne zwierzęta, które przetrwały miliony lat. Żywią się one pędrakami czy ryjówkami, które niszczą rośliny i trawę. Kret drążąc korytarze, co pewien czas wypycha nadmiar gleby na powierzchnię, tworząc kopce.
  5. Kret nie zapada w sen zimowy. Jednak kilka razy w ciągu doby zapada w głęboki sen. Taki odpoczynek pomaga zwierzęciu zregenerować organizm po ciężkiej pracy. Podczas snu może również chrapać.

Podsumowując 5 ciekawostek o krecie pozwala lepiej poznać świat tego zwierzęcia. Wiedza ta pomaga zrozumieć zwyczaje i potrzeby kreta. Nie wolno stosować trucizn ani zabijać tych zwierząt. Jak nie ma kretów, to często grasują inne szkodniki. Doskonałym przykładem są pędraki, obgryzające korzenie roślin i niszczące trawę. Są one bardziej uciążliwe niż krety.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]