GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o alpakach
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym z Ameryki Południowej. Ich naturalnym środowiskiem są Andy. Zwierzęta te występują w Peru, Boliwii i Północnym Chile.

5 Ciekawostek o alpakach pomoże zrozumieć ich styl życia, potrzeby i wymagania. W naturze alpaki żyją na wysokości od około 3500 do 5200 metrów n.p.m. Dominującym ośrodkiem hodowlanym alpak na naszej planecie obok Peru są: Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia. Organizowane są wystawy alpak na świecie i w Polsce, które są w naszym kraju coraz bardziej popularne.

Wybrane ciekawostki o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach dostarczy wiedzy, która jest potrzebna w chowie i hodowli tych zwierząt. Alpaki w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem. Hodowanie alpak pojedynczo zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu. Zwierzęta te często wykorzystywane są w agroturystyce i rekreacji. Alpaki to inteligentne i porządne zwierzęta, które załatwiają swoje potrzeby w jednym miejscu.

5 Ciekawostek o alpakach pozwala lepiej poznać ten gatunek zwierząt, który lubi przebywać w towarzystwie dzieci. Nie chorują często, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki do życia. Zwierzęta te mogą być hodowane w różnorodnym środowisku. Organizm ich przystosowuje się do niesprzyjających warunków meteorologicznych.

W nocy i zimą należy trzymać te ssaki w pomieszczeniu zamkniętym.

Do wybranych pięciu ciekawostek o alpakach należą:

  1. Alpaka jest stworzeniem, które lubi żyć w haremie. Tworzy grupy rodzinne z jednym samcem i kilkoma samicami oraz ich potomstwem. Nie powinno się trzymać dwóch samców i samicy, ponieważ dochodzi często do bójek między nimi o samicę. Hodowanie alpak pojedynczo zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu.
  2. Alpaki to roślinożerne ssaki, posiadające trzykomorowy żołądek. Zwierzęta te powinny mieć dwa razy na dobę podawane posiłki: rano i wieczorem. Przeważnie karmione są sianem, trawą i pokrojoną marchwią. Siano powinno być świeże bez oznak stęchlizny. Uzupełnieniem diety alpak są witaminy i minerały, najczęściej z zawartością cynku. Zwierzęta te mogą być karmione tymi samymi paszami, co kozy. Pod zadaszeniem powinny zostać zamontowane pasieki na siano i pojemniki na marchew.
  3. Gęste runo alpak ma połysk i jest jedwabiste. Futro tych zwierząt trzeba regularnie wyczesywać zgrzebłem. Wełna pozyskiwana jest raz w roku i zaliczana jest do luksusowego włókna. Można pozyskać od 3 do 5 kg wełny. Runo alpak jest cieplejsze i lżejsze od wełny owczej oraz odporne na zabrudzenie. Odzież produkowana z wełny alpak polecana jest dla alergików.
  4. Alpaka jest zwierzęciem żyworodnym. Ciąża trwa 11 miesięcy. Na świat przychodzi jeden potomek o masie ciała do 9 kg. Samica karmi swoje potomstwo od 6 do 8 miesięcy. Alpaki dojrzałość płciową uzyskują między pierwszym, a drugim rokiem życia. Zwierzęta te  nie czyszczą swojego potomstwa. Nowo narodzoną alpakę należy ogrzać i wysuszyć. Niekiedy młode alpaki trzeba dokarmiać sztucznie mlekiem z butelki. Młode są delikatnymi zwierzętami, którym należy poświęcić więcej uwagi. 
  5. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest drewniany budynek. Chroni on alpaki przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Bardzo ważne jest również pastwisko lub teren porośnięty bujną trawą. Na 7 alpak potrzebny jest obszar o powierzchni 0,5 hektara. Nie można doprowadzać do nadmiernego zagęszczenia, co może odbić się na zdrowiu tych zwierząt. Teren przeznaczony dla alpak należy ogrodzić. Powinno być wyznaczone miejsce do spożywania pokarmu i wody oraz na odchody.

Podsumowując 5 ciekawostek o alpakach przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt. Największym eksporterem alpak jest Chile. Zwierzęta te mogą być hodowane w różnorodnym środowisku. Alpaki posiadają łagodne usposobienie. Z tego względu coraz częściej wykorzystywane są w alpakoterapii.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]